Płaskie pilniki do metalu
Płaskie pilniki do metalu przeznaczone są do ręcznej obróbki metali. Używa się ich do obróbki zgrubnej i wykończeniowej przede wszystkim wówczas, kiedy obróbka mechaniczna jest niemożliwa lub nieopłacalna. Skutecznie usuwają naddatki materiału o grubości 0,5-1,5 mm z obrabianego przedmiotu wykonanego ze stali niehartowanej lub metali kolorowych. Pilniki ślusarskie są dostępne w różnych rozmiarach i o różnej liczbie nacięć.
W sprzedaży mamy pilniki z drewnianą rączką, z brzeszczotem o długości 100, 125, 150, 200, 250, 300, 350, 400 mm i z liczbą nacięć od 1 do 3. Warto wiedzieć, że podana liczba nacięć oznacza nr w klasyfikacji, a nie realną liczbę zębów. Nacięcia na brzeszczocie mogą być usytuowane pojedynczo, krzyżowo (najpopularniejsza wersja), jednorzędowo i wielorzędowo. Dla przykładu pilniki z nacięciami pojedynczymi wykorzystuje się do obróbki metali kolorowych i ostrzenia pił. Z kolei pilniki o nacięciu jednorzędowym są idealnym narzędziem do obróbki materiałów miękkich.
Podział pilników do metalu ze względu na ich przeznaczenie
Przeznaczenie pilników różni się w zależności od kształtu pilnika oraz od układu i ilości nacięć na części roboczej. Produkuje się m.in. pilniki okrągłe, płaskie, trójkątne. Nacięcia (zęby) również mogą mieć różne kształty i różną geometrię ostrza. Podział pilników ze względu na funkcję i liczbę nacięć na długości 1 cm wygląda następująco:
- 0 – zdzieraki – liczba nacięć od 4,5 do 10;
- 1 – równiaki – liczba nacięć od 6,3 do 28;
- 2 – półgładziki – liczba nacięć od 10 do 40;
- 3 – gładziki – liczba nacięć od 14 do 56;
- 4 – podwójne gładziki – liczba nacięć od 25 do 80;
- 5 − jedwabniki – liczba nacięć od 40 do 80.